Miért különösen érzékeny téma a munkahelyi románc diákmunka esetén?
A diákmunka világa amúgy is tele van új helyzetekkel, stresszel, versengéssel – és persze ismerkedési lehetőségekkel is. Mivel a legtöbb diák számára ez az első munkahelyi élmény, nem csoda, ha a szikrák gyorsan pattannak. Viszont a munkahelyi románc nemcsak rózsaszín köd, hanem brutálisan összetett kérdés is, főleg, ha még tapasztalatlanul ugrunk fejest.
A munkahelyi románc előnyei – Mikor lehet jó ötlet?
Jobb hangulat, nagyobb motiváció
Ha valakit kedvelsz a műszakodban, az simán feldobhatja a napodat. Több lesz a nevetés, lazábbak a beszélgetések, a munka pedig kevésbé érződik taposómalomnak.
Csapatkohézió és közös célok
Egy jól működő kapcsolat javíthatja a csapatdinamikát is – amennyiben diszkréten kezelitek a dolgot. Két boldog ember jobban együttműködik, mint két közömbös vagy ellenséges fél.
A buktatók – Miért lehet veszélyes a munkahelyi kapcsolat?
Profizmus elvesztése
Ha túl sok időtök megy egymásra a műszakban, az könnyen rontja a teljesítményt. A főnököd nem azért fizet, hogy szívecskéket rajzoljatok a blokkokra.
Féltékenység, pletykák, feszültség
Ha a kapcsolat nem úgy alakul, ahogy reméltétek, vagy szakítotok, az óriási drámát szülhet a munkahelyi közösségben. És higgy nekem: nincs annál szürreálisabb, mint amikor valaki a pénztárban bőg a melószakítás miatt.
Egyenlőtlenség a munkahelyen
Ha az egyik fél valamilyen szinten vezető beosztásban van, még diákmunka keretein belül is, akkor a kapcsolat könnyen etikátlanná válhat. A "kinek a kedvence vagy?" típusú kérdések mérgezhetik a csapatot.
Mit mondanak a szabályok a munkahelyi románcról diákmunka esetén?
Irányelvek cégenként
Sok helyen kőkemény szabályok vannak a munkahelyi kapcsolatokra: például be kell jelenteni a HR-nek, ha kialakul valami. Más cégeknél lazább a hozzáállás, de általában az elvárt, hogy a profizmus ne szenvedjen csorbát.
Adatvédelem és diszkréció
A kapcsolatotok nem tartozik másra – de ha a viselkedésetek miatt mindenki erről pletykál, akkor már nem is igazán magánügy. A diszkréció szó szerint kulcsfontosságú.
Tippek: Hogyan lehet okosan kezelni a munkahelyi szerelmet diákmunka mellett?
1. Tartsátok külön a munkát és a magánéletet
A munkahely nem randihelyszín. Meló közben melózzatok, a flörtölés meg maradjon szünetre vagy a műszak utánra.
2. Kommunikáljatok nyíltan egymással
Ha bármilyen változás történik a kapcsolatban (összejövetel, szétválás), tisztázzátok előre, hogy mi lesz munka közben. Így elkerülhető a kínos játszmázás.
3. Kerüljétek a látványos jeleneteket
Nincs annál szürreálisabb, mint amikor valaki egy vitát bőgésbe fullaszt a kasszánál. Ne legyetek azok, akik miatt kínosan lesütik a szemüket a kollégák.
4. Ismerjétek a céges szabályzatot
Komolyan, olvassátok át. Ha van belső előírás a munkahelyi kapcsolatokra, tartsátok be. Nem menő kirúgatni magad egy #relationshipgoals miatt.
Mikor érdemes inkább nemet mondani?
-
Ha a másik fél közvetlen felettesed.
-
Ha a kapcsolat titkolása miatt állandó stresszben élsz.
-
Ha bármelyikőtök már meglévő párkapcsolatban van.
-
Ha érzed, hogy csak a magány, unalom vagy stressz miatt keresed az illető közelségét.
Mi történik, ha mégis szakítás lesz?
Tisztességesen kezeld
A szakítás is lehet kulturált. Megbeszélhetitek, hogy a munkahelyen udvariasak maradtok egymással, és nem csináltok belőle brazil szappanoperát.
Ne vond be a kollégákat
Ne szedj csapatokat, ne gyárts pletykákat, és főleg ne a konyhában sírj egy fél karrieredet tönkretevő „ő tette tönkre az életemet” monológot.
Ha nagyon nehéz, válts munkahelyet
Néha a legjobb döntés, ha mész tovább. Egy új diákmunka új kezdést is jelenthet – és új embereket is.
Munkahelyi románc diákmunka közben: élmény vagy rémálom?
A munkahelyi szerelem diákmunka alatt lehet szuper, ha éretten és okosan kezelitek, de brutális bukó is, ha hagyjátok, hogy az érzelmek irányítsák a józan eszeteket. Tiszteld a munkát, tiszteld magadat és a másikat is! És ne feledd: a legfontosabb nem az, hogy most boldogan csókolózzatok a raktárban, hanem hogy a jövőbeli éned se kapjon idegösszeomlást a mai döntéseidtől.
Tetszett a cikk? További hasznos tippeket is találsz a blogunkon – vagy csekkold az
aktuális diákmunkákat itt: