10 dolog, amire gólyaként szükséged lehet az egyetemen
Akár kollégiumban, akár albérletben kezdesz új életet, ez az útmutató hasznos lesz számodra, még akkor is, ha az egyetemed csak pár utcányira van otthonról, és még jó ideig a gyerekszobádban élsz majd. Összegyűjtöttük a hallgatóink által legfontosabbnak tartott dolgokat, amik elengedhetetlenek lehetnek az egyetemi kezdéshez. Olvass tovább!
Sikerült! Bejutottál! A középiskola már a múlté, és most elkezdődik a valódi élet – meg persze az egyetem! Bár rengeteg olyan dolog van, ami aranyat érhet az új, szabadabb életben, vannak olyan eszközök, amikre talán még nem is gondoltál.
Mi, akik fiatalokkal dolgozunk együtt nap mint nap (és egykor magunk is átestünk ezen az időszakon), pontosan tudjuk, hogy az egyetemi élet tele van meglepetésekkel. Egy kis előre gondolkodással azonban a váratlan helyzeteket is könnyebb kezelni.
Megkérdeztünk néhány diákot, akik nálunk dolgoznak, hogy visszatekintve mit vittek volna magukkal gólyaként az egyetemre.
Íme a 10 legfontosabb dolog a „gólyacsomagodhoz”:
- Elfeledett háztartási apróságok, amikre mégis szükséged lesz. Természetesen gondolsz majd a poharakra, tányérokra, edényekre, seprűre és lapátra, amikor költözöl. De tapasztalataink szerint van néhány apróság, ami könnyen kimarad a csomagból, pedig hasznosabbak lehetnek, mint hinnéd. Íme néhány példa:
- kis varrókészlet,
- dörzsi szivacs,
- multifunkciós svájci bicska,
- dugóhúzó és sörnyitó (ne legyünk álszentek),
- kalapács és szögek.
-
Legyen egy pótkulcs biztonságos helyen. Legyen szó az albérleted vagy a kollégiumi szobád kulcsáról, jó ötlet egy tartalékot biztos helyen tartani. Bárkivel megeshet, hogy kizárja magát, ezért érdemes egy megbízható személyre bízni a pótkulcsodat.
-
Dugipénz – kezdd el felépíteni az anyagi biztonságod. Előbb-utóbb rá fogsz jönni, hogy az egyetemi élet nem csupán a tanulásról és bulikról szól, hanem a pénzügyekről is. A szülőktől kapott pénz, ösztöndíj vagy diákhitel hamar el tud fogyni, így jó, ha már most megtanulod beosztani a pénzed.
Mindig legyen egy kis tartalékod, amit csak vészhelyzetben használsz. Sosem tudhatod, mikor jön egy váratlan kiadás.
-
Ne hagyj ki se bulit, se órát – mindkettőből sokat tanulhatsz. Talán ellentmondásosnak tűnik, de a bulik és az órák egyaránt fontosak! A bulik az egyetemi élet szíve-lelke, ahol élethosszig tartó barátságok születnek. Az órák pedig azok, amelyek végül diplomát adnak a kezedbe. Találd meg az egyensúlyt, és ne hagyj ki egyiket sem!
-
Kezdeményezz – az egyetem évei alatt építed ki a kapcsolati hálódat. Az egyetem remek lehetőség arra, hogy új embereket ismerj meg, akik különböző háttérrel rendelkeznek. Ne félj kezdeményezni és barátokat szerezni! Légy nyitott, csatlakozz diákszervezetekhez, sportklubokhoz vagy közösségi programokhoz. Ezek a kapcsolatok később is hasznosak lesznek.
-
Keress munkát. Már említettük a pénzügyi kérdéseket, de az egyetem alatt szerzett munkatapasztalat többről szól, mint puszta pénzkeresés. A karriered szempontjából minden egyes tapasztalat számít. A diákmunkák révén ráadásul több területen is kipróbálhatod magad, így könnyebben megtudhatod, mit élvezel igazán.
Ezért az egyik legjobb lépés, amit elsőévesként megtehetsz, hogy csatlakozol egy iskolaszövetkezethez. A Nebuló-Melónál számos lehetőséget kínálunk, az irodai munkától kezdve a rendezvényszervezésig.
-
Tarts kapcsolatot a HÖK-kel. A HÖK tagjai a legtöbb egyetemen kiváltságos helyzetben vannak. Bár gólyaként még nem csatlakozhatsz a szervezőkhöz, érdemes már most jó kapcsolatot kiépíteni velük. Rengeteg lehetőségről értesülhetsz tőlük elsőként, ami sok szituációban jól jöhet.
-
Kérj segítséget a tanáraidtól – nem harapnak! Ne felejtsd el, hogy a tanárok nem ellenségek, hanem szövetségesek! Ha valami gondod akad, ne félj segítséget kérni tőlük. Legyen szó egy nehéz vizsgáról vagy egy bonyolult beadandóról, a tanáraid gyakran sokkal segítőkészebbek, mint gondolnád.
-
Tanulj meg olcsón, de jól enni. Az egyetemi élethez elengedhetetlen az olcsó, de jó ételek ismerete. Bár szuper élmény a környék étkezdéit felfedezni, nem érdemes minden nap ott enni. Jobb, ha van néhány gyors és egészséges recepted, amit otthon is el tudsz készíteni.
-
Ne félj segítséget kérni, ha anyagi vagy lelki problémáid vannak. Az egyetemi évek kihívásokkal teli időszakok, és előfordulhat, hogy időnként elveszettnek érzed magad. Ilyenkor fontos, hogy merj segítséget kérni, akár pénzügyi, akár lelki kérdésekben. Sok egyetemen ingyenes tanácsadó szolgáltatások állnak rendelkezésre.
Az egyetemi évek az életed legmeghatározóbb időszakai lesznek, tele örömökkel és kihívásokkal. Ha megfogadod ezeket a tippeket, nemcsak túléled, hanem maximálisan ki is élvezheted ezt az időszakot!